Konkurs „Weki z Pomorskiej Spiżarni”

Drukuj
piątek, 03, wrzesień 2021

Samorząd Województwa Pomorskiego po raz drugi podjął się organizacji konkursu na najlepszy produkt lokalny pn. „Weki z Pomorskiej Spiżarni”.

Konkurs skierowany jest  do mieszkańców województwa pomorskiego, którzy prowadzą działalność w formie rolniczego handlu detalicznego.

Ideą konkursu jest wsparcie pomorskich rolników w promocji produktów wytworzonych z własnej uprawy, hodowli lub chowu oraz zwiększenie zainteresowania produktami lokalnymi wśród konsumentów

oraz promocja i szerzenie dobrych praktyk w zakresie wytwarzania i sprzedaży produktów rolno- spożywczych charakterystycznych dla województwa pomorskiego, w tym wzrost jego atrakcyjności poprzez rozwój lokalnej przedsiębiorczości.

W tegorocznej edycji konkursu uczestnicy będą mogli zgłaszać swoje produkty w sześciu kategoriach konkursowych: produkty i przetwory mięsne oraz rybne, produkty mleczne, produkty pszczelarskie, przetwory owocowe, przetwory warzywne oraz oleje i octy.


Konkurs organizowany jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego – Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich.

 

 

Regulamin konkursu

 

Formularz zgłoszeniowy

 

 

PLAKAT KONKURS PRZETWORY 18.08.2021 c

Friday the 17th.
Template © FreeTemplateSpot and TopOnlinePoker - All rights reserved.
Na tej stronie zastosowano mechanizm ciasteczek. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na działanie mechanizmu ciasteczek zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.