Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.
Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej

ekoPracownia – zielone serce szkoły w Ostaszewie

Ocena 0/5

 

https://www.gov.pl/web/klimat

https://www.gov.pl/web/nfosigw/narodowy-fundusz-ochrony-srodowiska-i-gospodarki-wodnej

Nazwa programu: "PRWEE ekoPracownia - zielone serce szkoły"

Nazwa zadania: „ ekoPracownia – zielone serce szkoły w Ostaszewie ”

 

Koszt kwalifikowany zadania (w PLN): 55.560,00 zł

Kwota oraz forma dofinansowania ze środków WFOŚiGW w Gdańsku (w PLN): Dotacja do kwoty 50.000,00 zł na dofinansowanie realizacji zadania pn. „ekoPracownia – zielone serce szkoły w Ostaszewie ” ze środków WFOŚiGW w Gdańsku.

Wkład własny: 5.560,00 zł

Opis zadania: W ramach projektu w Szkole Podstawowej im. Marynarki Wojennej RP w Ostaszewie utworzona została ekoPracownia przyrodnicza, która będzie promowała zasady zrównoważonego rozwoju poprzez polepszenie dostępu do informacji o stanie i ochronie środowiska. Wyposażona w profesjonalne pomoce dydaktyczne, elementy laboratorium, modele edukacyjne i zestawy do przeprowadzania doświadczeń, a także nowe meble. Głównym celem realizacji przedsięwzięcia jest rozpowszechnianie edukacji ekologicznej, która jest ważnym elementem w kształtowaniu postaw i rozwijaniu świadomości młodych ludzi. Dodatkowo zostaną zrealizowane następujące cele: rozwijanie umiejętności służących zdobywaniu wiedzy, kształtowanie postaw proekologicznych społeczeństwa, wpajanie silnego związku ze środowiskiem. Realizacja zadania tworzy warunki w szkole, umożliwiających i wspomagających pracę nauczyciela z uczniem, poprzez wyposażenie bazy szkoły w niezbędne materiały dydaktyczne. Cele te są możliwe do osiągnięcia przy realizacji wszystkich przedsięwzięć (utworzenie ekopracowni oraz realizacji programu edukacyjnego). Dzięki utworzeniu pracowni uczniowie mają okazję do korzystania z nowo powstałego miejsca, gdzie mogą zdobywać wiedzę na temat świata przyrody, ekologii oraz ochrony środowiska w ciekawy i zmodernizowany sposób. W ramach działań promujących edukację ekologiczną zaplanowano szereg przedsięwzięć takich jak konkursy, szkolenia, warsztaty, akcje, czy też kampanie informacyjno-edukacyjne.

Szczegółowe informacje dotyczące przedsięwzięcia można znaleźć na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska klikając w poniższy link:

https://www.gov.pl/web/klimat/ogolnopolski-program-ekopracownia--zielone-serce-szkoly

https://wfos.gdansk.pl/

Obraz1_(1).[4]

13.10.2023 r.

 Otwarcie ekoPracowni w Szkole Podstawowej im. Marynarki Wojennej RP w Ostaszewie

W piątek, 13 października br. odbyło się oficjalne otwarcie ekoPracowni w Szkole Podstawowej im. Marynarki Wojennej RP w Ostaszewie. 

Gmina Ostaszewo skorzystała z programu „Ekopracownia – zielone serce szkoły”, w ramach którego otrzymała dofinansowanie ze środków WFOŚiGW w Gdańsku, płatne ze środków WFOŚiGW w Gdańsku na rozwój infrastruktury edukacyjnej.  Zadanie realizowane  w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. 

Wartość udzielonego wsparcia finansowego ze środków WFOŚiGW w Gdańsku, płatne ze środków WFOŚiGW w Gdańsku - 50.000,00 zł. Wysokość wkładu własnego - 5.560,00 zł.

Dzięki temu wsparciu w ramach realizacji zawartej umowy uczniowie zyskali przyjazne miejsce do nauki i rozwijania zainteresowań z zakresu przedmiotów przyrodniczych. Pracownia ta jest efektem współpracy dyrekcji i nauczycieli, którzy wspólnie pracowali nad stworzeniem miejsca nauki, które zachwyca przemyślaną aranżacją, jasnym i przestronnym wnętrzem, idealnym do prowadzenia zajęć, obserwacji, doświadczeń i eksperymentów. Na ścianie pracowni znajduje się fototapeta przedstawiająca las. Sala wyposażona jest nowe meble, pomoce dydaktyczne oraz sprzęt multimedialny, interaktywny i elektroniczny. 

Na ten rok szkolny zaplanowano wiele ciekawych działań edukacyjnych, takich jak konkursy, quizy oraz inne akcje ekologiczne. Wierzymy, że „ekoPracownia -zielone serce szkoły w Ostaszewie” stanie się źródłem inspiracji i wiedzy dla uczniów, a także przyczyni się do większej świadomości ekologicznej.

Poniżej fotorelacja oficjalnego otwarcia ekoPracowni w Szkole Podstawowej im. Marynarki Wojennej RP w Ostaszewie. 

Na zdjęciu widoczny wójt przecinający wstęgę

 

 

21.06.2024 r.

Opis i realizacja zadania „ekoPracownia – zielone serce szkoły w Ostaszewie”

 

Sprawozdanie_z_realizacji_zadania_-_ekoPracownia-zielone_serce_szkoły_w_Ostaszewie 

 

OPIS

W roku szkolnym 2023/2024 w ramach realizacji projektu „ekoPracownia-zielone serce szkoły w Ostaszewie” wzrosła świadomość ekologiczna wśród wszystkich uczniów Zespołu Szkół w Ostaszewie, jak również wśród rodziców uczniów i mieszkańców gminy. 

Przeprowadzono warsztaty/pogadanki ekologiczne dla rodziców podczas spotkań z Rodzicami.

Zorganizowany został Szkolny Konkurs Ekologiczny „Eko-Asy”, dla uczniów klas IV- VIII.

Zorganizowano powiatowy konkurs ekologiczny pn. „Międzyszkolny Konkurs Wiedzy”, w którym brały udział inne szkoły z powiatu i nie tylko - finał odbywał się w naszej ekopracowni. Wzięto udział w konkursach o tematyce ekologicznej i przyrodniczej na terenie gminy, powiatu i województwa (konkurs na „Mem przyrodniczy”, konkurs wiedzy „Jestem Integralną częścią przyrody” dla klas IV-VIII, konkurs plastyczny „Energia wokół nas” dla klas IV-VIII oraz konkurs plastyczny „Wiatr to energia” dla klas I-III, „Słońce to energia” – konkurs plastyczny dla grup przedszkolnych). Uczniowie klasy VII wzięli udział w ogólnopolskim projekcie „Drzewo Franciszka 2023 pn. Cokolwiek robić warto, warto robić dobrze… w ekologii”.

Odbył się wyjazd edukacyjny dla klas młodszych do lasu w ramach projektu „Leśna banda” a dla dzieci z grup przedszkolnych zorganizowany został „zielony wieczór” i powitanie wiosny. Maluchy miały ekowarsztaty i promowały wśród społeczności lokalnej dbanie o nasze środowisko. 

Cały rok szkolny uczniowie naszej szkoły realizowali program edukacyjny „Trzymaj Formę”, gdzie dbali nie tylko o środowisko, ale też o własne zdrowie. Ponadto zbieraliśmy elektroodpady w ramach projektu „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”, a także uczestniczymy kolejny już rok w programie edukacyjnym na rzecz czystego powietrza - ESA (Edukacyjna Sieć Antysmogowa). Ponadto wzięliśmy udział w przyrodniczym fb chellengu promując ekologiczne święta, tworzyliśmy ekologiczną bombkę, w szkole obchodziliśmy klasowe wigilie bez plastiku (każdy uczeń przynosił swoje talerze, sztućce 
i wszystko co potrzebne z domu, aby nie korzystać z plastikowych rzeczy. Na dzień babci, dziadka pociechy wykonywały ekoprezenciki. 

Ponadto promujemy korzystanie z rowerów, dbanie o czyste powietrze, dlatego też zostały zakupione dodatkowe stojaki na rowery.

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „Sprzątanie świata” oraz w obchodach Dnia Ziemi. 

Sala i pomoce dydaktyczne ekopracowni były wykorzystywane cały rok szkolny do realizacji podstawy programowej, do przeprowadzenia lekcji przyrody, biologii, geografii, chemii, a także 4 lekcji otwartych dla nauczycieli, rodziców o tematyce ekologicznej. 

W ekoPracowni uczniowie stworzyli gazetkę, broszury szkolne promujące czyste powietrze, dbanie o gleby i wodę. 

Uczniowie wzięli udział w większej ilości aktywności ekologicznych (konkursy, projekty) w związku z zapotrzebowaniem i chęcią uczestniczenia, działania i promowania bycia ekologicznym.

 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Dodaj komentarz

Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY
Włącz powiadomienia WebPush
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.